Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach

21 listopada 2014 - dodał biuro

Akcja ma na celu zbiórkę darów rzeczowych dla naszych rodaków mieszkających na Litwie.

Pomysł akcji powstał w trakcie XXIV Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki  Suwałki - Wilno, która odbyła się w lipcu 2014 roku. Około 800 pielgrzymów podzielonych na siedem grup przez dziesięć dni, w palącym słońcu, kroczyło do Maryi Pani Ostrobramskiej. Organizatorem był  ks. Jarosław Wąsowicz SDB - polski ksiądz katolicki (salezjanin), historyk i publicysta, działacz Federacji Młodzieży Walczącej.

Na terenach Wileńszczyzny pielgrzymi spotykali żyjących tam Polaków, którzy witali ich kwiatami oraz częstowali wszystkim co mogli ofiarować. W pielgrzymce szła także grupa ze Szczecina, w której był Wojciech Wożniak. W miejscowości Turgiele (Turgeliai - około 30 km od Wilna), spotkał na swojej drodze starszą Panią, która witała pielgrzymów i częstowała kanapkami. Ze zdjęcia, które wykonał Pani Alaksandrze zrodził się plan pomocy naszym Rodakom na Litwie.

Pierwszym krokiem akcji było odnalezienie Pani Aleksandry. Grupa ludzi z Przecławia przygotowała paczkę, z którą Wojciech Woźniak wraz ze swoim tatą Zygmuntem pojechał w listopadzie do Turgieli. Po pokonaniu ponad 1000 km udało się osiągnąć cel i odnaleźć niesamowitą osobę, która okazała pielgrzymom wielkie serce. Pani Aleksandra, która nie kryła wzruszenia i radości.

Nie możemy być obojętni na ciężki los naszych Rodaków na Litwie, dlatego organizujemy pierwszą edycję akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach". Mamy nadzieję, że uda nam się każdego roku pomagać kolejnym polskim rodzinom w potrzebie.

Zbiórka będzie prowadzona od 21 listopada do 17 grudnia 2014 roku

Miejsca zbiórki darów:
- Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Adres: Ul. Wieniawskiego 5
Godziny zbiórki: Poniedziałek-Piątek, 9:00-15:00

- Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Szczecinie:
Adres: Ul. Kaszubska 20/3
Godziny zbiórki: Poniedziałek-Piątek, 13:00-17:00

Prosimy o przynoszenie Produktów spożywczych z długą datą ważności (makaron, ryż, cukier, konserwy etc.), słodycze, chemia gospodarstwa domowego, środki higieny osobistej, odzież (nowa).

Wyjazd z darami planowany jest na 19-21 grudnia 2014 roku

Konto zbiórki:
PKO BP II/O SZCZECIN: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757

Adres: Ul. Wieniawskiego 5, 71-142 Szczecin
Dopisek: "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach"

Środki, które zostaną przelane na konto Caritas będą przeznaczone na przygotowanie świątecznych paczek dla naszych Rodaków mieszkających na Kresach oraz ich transport na Litwę.

Organizatorzy:
- Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej:
Adres: Ul. Wieniawskiego 5, 71-142 Szczecin, tel. 48 91 487 49 05, fax. 48 91 487 33 24

- Profil Mural dla Przecławia:
FB: www.facebook.com/pages/Mural-dla-Przecławia/585818338172786
Kontakt: Wojciech Woźniak (Szczecin): wojciechwozniak1968@gmail.com, +48 501 869 167

- Profil Chwała Bohaterkom:
FB: www.facebook.com/chwalabohaterkom

- Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Szczecinie:
FB: www.facebook.com/CivitasChristianaSzczecin
Adres: Ul. Kaszubska 20/3, 71-561 Szczecin
Kontakt: Bartłomiej Ilcewicz (Szczecin): bartek.ilcewicz@gmail.com, +48 601 856 738