Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Powstaje spółdzielnia "Zachodniopomorskie Centrum Rozwoju"

23 kwietnia 2014

1 lipca 2014 rozpocznie działalność nowe przędsiębiorstwo socjalne.


Dlaczego?
Bardzo wielu podopiecznych Caritas w Stargardzie i Szczecinie oraz mieszkańców Myśliborza to osoby wykluczone, które samodzielnie nie wejdą na rynek pracy i nie zdołają prowadzić działalności gospodarczej. Osoby prawne powołujące spółdzielnię cieszą się dużym zaufaniem społecznym i posiadają doświadczenie w pracy z osobami zmarginalizowanymi, angażując swoje zasoby kadrowe i potencjał w utrzymanie miejsc pracy i rozwój przedsiębiorstwa. Przy Centrum Socjalnym Caritas w Stargardzie funkcjonuje CIS, dla którego spółdzielnia będzie naturalnym partnerem i zapewni kontynuację zatrudnienia dla osób opuszczających CIS. Parafia pragnie wraz z Stowarzyszeniem pełnić rolę lidera i promotora nie tylko działalności religijnej i kulturalnej w powiecie, ale podjąć także wyzwania związane z bezrobociem i biedą parafian poprzez ich aktywizacje i reintegrację zawodową społeczną.
Motywacją jest także realna szansa, a wręcz konieczność rozwoju przedsiębiorczości społecznej w powiecie myśliborskim – będą to działania pionierskie w tym rejonie w zakresie ekonomii społecznej. Podjęta współpraca założycieli umożliwi wypracowanie modelu tworzenia spółdzielni osób prawnych dla innych parafii i upowszechnienie doświadczeń w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Motywacją jest także potrzeba rozwoju dotychczasowej współpracy miedzy Caritas a parafią i stowarzyszeniem Cooltura przy wspólnym prowadzeniu Gabinetu Rehabilitacyjnego dla dzieci w Myśliborzu.
Zachętą są także bardzo pozytywne doświadczenia innych kościelnych osób prawnych docierające z całe Polski.

Jaki mamy pomysł?

Spółdzielnia będzie działać wielobranżowo - produkować świece świąteczne na potrzeby Caritas Archidiecezji Szczecińsko –Kamieńskiej w wysokości co najmniej 100 000 sztuk rocznie oraz świadczyć usługi sprzątania i utrzymania czystości w obiektach użyteczności publicznej oraz sakralnej. Przyszłościowo przewidujemy rozszerzenie działalności także o usługi pralnicze, opiekuńcze i remontowe. Spółdzielnia powołana zostanie przez podmioty prawne, korzystające już z wyżej wymienionych usług na rynku komercyjnym, co pozwala na oszacowanie racjonalne potencjalnych przychodów spółdzielni oraz kosztów proponowanych produktów i usług. 
Świece nie są produktem nowym, będą jednak wyróżniać się jakością wykonania, na co szczególnie zwraca uwagę kontrahent. Świece będą produkowane z wysokiej jakości parafiny. W odróżnieniu od konkurencji,  w ramach zakupionego produktu, spółdzielnia rozprowadzi zamówienie nie tylko do centrali w województwie, ale dostarczy produkt we wskazane miejsca na poziomie dekanalnym. Produkt nie jest innowacyjny, został wprowadzony na rynek jako element akcji charytatywnej przed 20 laty. Stanowi trwały element tradycji świątecznych, co pozwala na bezpieczne oszacowanie wielkości produkcji oraz zabezpieczenie płynności pracy i przychodów na kolejne lata. Zakup świec, jako forma wsparcia potrzebujących, cieszy się zainteresowaniem tysięcy osób, które traktują świece jako część swego życia religijnego i postawy solidarności z innymi.
Sprzątanie i doczyszczanie kościołów przed uroczystościami to nowy pomysł, który, zgodnie z przeprowadzonym badaniem potrzeb powinien znaleźć odbiorców wśród księży i parafian. Rynek nie oferuje tego rodzaju usługi. Ułatwieniem wejścia z tą usługą na rynek jest funkcjonowanie założycieli w środowisku kościelnym i  dobra znajomość potrzeb wspólnot parafialnych. Niewątpliwą zaletą usługi jest wyjście naprzeciw współczesnym oczekiwaniom rodzin, które, ze względu na tempo życia i konieczność długiej i dyspozycyjnej pracy, coraz chętniej zlecają wykonywanie usług przygotowania, sprzątania czy dekorowania świątyni  profesjonalnym firmom. Zaletą jest także używanie profesjonalnego i drogiego sprzętu, którym nie dysponują parafie, a który gwarantuje jakość.

Co przed nami?

Spółdzielnia rozpocznie swoją działalność w ścisłej współpracy z powołującymi ją instytucjami, które gwarantują trwałość podstawowych założeń – produkcji świec dla Caritas i usług sprzątających dla parafii dekanatu myśliborskiego. Strategicznym celem firmy jest zdobycie nowych klientów i zwiększenie produkcji świec dla Caritas innych diecezji i dalsza specjalizacja  usług sprzątających dla podmiotów kościelnych i zarządców obiektów sakralnych. Te dwie dziedziny mają stać się „wizytówką” firmy. Jednocześnie jako równoległa działalność realizowane będą usługi sprzątające w obiektach użyteczności publicznej, handlowej, usługowej czy magazynowej.
W dalszym etapie planowana jest produkcja zniczy, wkładów do zniczy i świec liturgicznych oraz poszerzenie działalności o usługi pralnicze (Myślibórz) i opiekuńcze (Stargard Szczeciński) oraz remontowe (Szczecin). Spółdzielnia będzie również startować w otwartych konkursach ofert proponowanych przez jednostki samorządy terytorialnego i innych konkursach grantowych.
Mocną stroną spółdzielni jest jej wielobranżowość, możliwość oparcia się na napływie nowych chętnych do pracy spośród podopiecznych Caritas, współpraca z podmiotami kościelnymi, dobra znajomość tego rynku i pozycja w tym środowisku dzięki założycielom. Produkcja świec jest pracą dostosowaną dla osób niepełnosprawnych, co umożliwia częściową refundację kosztów pracy z PFRON. Działalność spółdzielni wychodzi także naprzeciw współczesnym coraz widoczniejszym trendom zlecania usług firmom przy organizacji uroczystości religijnych i rodzinnych.
Trudnością jest przeszkolenie nowych pracowników i dobre zorganizowanie ich pracy, łączącej działalność w dwóch branżach.
Spółdzielnia ma szansę rozwoju na rynku adresując swoje oferty dla podmiotów stabilnych i trwałych (Caritas i parafie), zdobywając także stopniowo nowych zleceniodawców. Szansą rozwoju i trwałości jest dobre zintegrowanie oferty z działalnością dużej organizacji charytatywnej, jaką jest Caritas i współpraca  w programach służących reintegracji osób zmarginalizowanych.

 

Zainstaluj aplikację Caritas