Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Procedura "Niebieskiej Karty"

Zobacz także:

Przed kilku laty na terenie całego kraju weszła w życie nowa procedura interwencyjna w sprawach przemocy domowej, tzw. "niebieskie karty". Zgodnie z nową procedurą policjanci są wyposażeni w specjalne formularze ( tzw. niebieskie karty), które są zobowiązani wypełnić. Jedną z takich kart ma obowiązek wypełnić policjant przyjmujący zgłoszenie ustne lub telefoniczne, następną funkcjonariusz przyjeżdżający na interwencję. Karty te zastępują sporządzane dotychczas notatki służbowe. Formularz ma ułatwić policjantowi pracę i pozwolić mu lepiej opisać zaistniałą sytuację.

Aby zobaczyć druk "Niebieskiej Karty" kliknij na poniższy link:

http://www.niebieskalinia.org/download/niebieska_karta.pdf

Funkcjonariusze policji mają obowiązek wręczyć Ci tzw. kartę C i D. Na karcie C znajduje się informacja na temat przysługujących Ci praw oraz miejsce gdzie możesz zanotować przebieg zdarzenia. Do karty dołączona jest ponadto ulotka informująca o adresach i telefonach lokalnych placówek i instytucji, w których możesz uzyskać pomoc. Ostatnia karta (D) stanowi tzw. prośbę o pomoc. Karta ta uzależnienia dalszy bieg sprawy od Twojej woli, wypełniając tą właśnie kartę możesz poprosić o: 

  • udzielenie Ci pomocy w ramach interwencji policji;
  • zainteresowanie odpowiednich służb społecznych zaistniałą sytuacją.


Zgodnie z zaleceniami instytucji odpowiedzialnych za wprowadzenie niebieskich kart podkreślenie przez Ciebie w karcie punktu pierwszego i przekazanie karty interweniującym policjantom nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o przestępstwie ani wnioskiem o ściganie. Aby wszczęto postępowanie karne, powinnaś złożyć zawiadomienie o przestępstwie lub wniosek o ściganie w prokuraturze lub na policji. ( patrz punkt 9 - zawiadomienia ).

Zgodnie z procedurą jeśli podkreślisz drugi wiersz (zainteresowanie odpowiednich służb społecznych) informacja o Twojej sytuacji zostanie przekazana lokalnym służbom społecznym, zobowiązanym do świadczenia Ci pomocy.

Niezależnie od tego czy wypełnisz kartę z "prośbą o pomoc", interwencja nie powinna skończyć się z chwilą opuszczenia Twojego domu przez policjantów. Formularze wypełnione przez funkcjonariuszy policji powinny być przekazane dzielnicowemu, który ma obowiązek odwiedzić Cię w najbliższym czasie ( w przeciągu trzech dni ), by zorientować się jakiego rodzaju pomoc jest Ci potrzebna. Ponadto do zadań Twojego dzielnicowego należą systematyczne wizyty ( co najmniej raz w miesiącu ) w celu sprawdzenia bezpieczeństwa domowników i zachowania sprawcy.

Nowa procedura kładzie mocny nacisk na współdziałanie policji z innymi instytucjami.

I tak dzielnicowy, któremu przekazano Niebieskie Karty powinien skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, gdzie jeśli nie jest znana Twoja sprawa, zostanie ona przekazana przez funkcjonariusza odpowiedniemu pracownikowi. Dzielnicowy może również nawiązać współpracę z organizacją społeczną działającą na danym terenie i wraz z jej przedstawicielem np. odwiedzić Cię w domu. Systematyczne wizyty dzielnicowego i przedstawiciela odpowiedniej organizacji społecznej majš w założeniu być środkiem prewencyjnym i zwiększyć Twoje poczucie bezpieczeństwa. Przedstawiciel organizacji społecznej może Ci ponadto udzielić innego rodzaju pomocy, jak np. udzielić porady prawnej, wsparcia psychicznego.

Procedura Niebieskich Kart stwarza nadzieję na lepszą i skuteczniejszą interwencję, ale jednocześnie budzi też poważne zastrzeżenia. Sformułowania użyte w karcie C i D stwarzają duże prawdopodobieństwo, że policja nie będzie podejmowała żadnych działań jeśli nie wypełnisz karty z "prośbą o pomoc". Pokusa przerzucenia pełni odpowiedzialności za podjęcie kroków prawnych w wypadku przemocy w rodzinie na osobę pokrzywdzoną oraz zaangażowanie innych niż organy ścigania instytucji może spowodować, że organy ścigania jeszcze mniej chętnie niż dotychczas będą wszczynały postępowania karne. W konsekwencji grozi to dalszą marginalizacą i traktowaniem przestępstw rodzinnych jako przestępstw drugiej kategorii, wobec których należy podejmować przede wszystkim inne pozaprawne działania. Tymczasem, jak już o tym była mowa przestępstwo znęcania się nad rodziną jest przestępstwem ściganym z urzędu i organy ścigania zgodnie z obowiązującą w Polsce zasadę legalizmu mają obowiązek ścigania przestępstw jeśli mają uzasadnione podejrzenie, że popełniono przestępstwo. Powinnaś wiedzieć o tym, że formularze z tzw. "prośbą" nie zdejmują z organów ścigania obowiazku wszczęcia postępowania jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełniono przestępstwo. Możesz ale nie musisz wypełniać formularza D, masz za to prawo domagać się zatrzymania sprawcy jeśli czujesz się zagrożona oraz wszczęcia postępowania z urzędu przez organy ścigania. Pamiętaj, że zawiadomienie o przestępstwie możesz również zgłosić ustnie do protokołu, lub domagać się aby funkcjonariusze policji, którzy przyjechali na interwencję i widzieli dowody przestępstwa (byłaś pobita, mieszkanie było zdemolowane) wszczęli dochodzenie z urzędu. Jeśli funkcjonariusze policji, nie stosuja się do obowiązującego w Polsce prawa, możesz i powinnaś złożyć na nich skargę na ich postępowanie do ich przełożonych. 


Żródło: http://temida.free.ngo.pl/co.htm 

Zainstaluj aplikację Caritas