Dzień Chorego 2015

17 lutego 2015 - dodał Elżbieta P/Joanna K

11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes każdego roku Kościół obchodzi Międzynarodowy Dzień Chorego.

W sobotę 14 lutego 2015 roku zorganizowano obchody Dzień Chorego, tego dnia poświęconego wszystkim chorym Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy Fundacji Służby Zdrowia działającej w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie przy ul. Arkońskiej wraz z Apostolatem Chorych po raz kolejny zorganizowała Dzień Charytatywnej Pomocy Chorym.
      Koordynatorem Dnia, ze strony Fundacji Służby Zdrowia była dr Maria Magdalena Herczyńska, Caritas Archidiecezjalną reprezentował dyrektor ks. Maciej Szmuc, Apostolat Chorych Pani Joanna Muzioł (wolontariuszka) oraz Elżbieta Palczak.
Obchody tego dnia rozpoczęto o godzinie 9.00 wspólną Eucharystią w kościele pw. Św. Kazimierza przy ul. Broniewskiego w Szczecinie.
Następnie w budynku A szpitala przy ul. Arkońskiej lekarze różnych specjalizacji (kardiolog, chirurg naczyniowy, endokrynolog, reumatolog, neurolog, okulista) przyjmowali pacjentów. Każdy chory mógł skorzystać z konsultacji u dwóch a nawet trzech lekarzy różnych specjalizacji. W razie potrzeby chorzy byli kierowani na badanie USG tarczycy i jamy brzusznej, które było wykonywane na miejscu. Przed wizytą u kardiologa była możliwość wykonania Ekg i pomiar ciśnienia krwi. Na badania przyjechały osoby z Myśliborza, Chociwla, Gryfic, Mostkowa a także ze Szczecina. Na drzwiach gabinetów oraz na tablicach informacyjnych umieszczono listy pacjentów. Każda osoba wiedziała, która jest w kolejce i mogła wykorzystać czas oczekiwania np. na serwowaną przez pracowników i wolontariuszy Caritas kawę, herbatę czy pączka. Ponieważ chorzy spędzili prawie cały dzień poza domem Caritas zaprosiła przybyłych na gorący żurek.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni:
"Byłam pełna podziwu będąc z mamą na Światowym Dniu Chorego który odbył się w minioną sobotę. Z pomocy lekarzy specjalistów skorzystało wielu chorych z całego województwa zachodniopomorskiego. Ja sama skorzystałam z wizyty u kardiologa, który mi bardzo pomógł i na którego w normalnych warunkach czekałabym przeszło miesiąc. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli tak wielu chorym ludziom, w szczególności ks. Maciejowi, Pani doktor Herczyńskiej, Elżbiecie Palczak, lekarzom i wszystkim innym, którzy poświecili swój cenny czas. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka i Marianna."

Lekarze i personel medyczny, którzy zaangażował się w Dzień Pomocy Chorym:
1.    Dr Maria Magdalena Herczyńska – reumatolog
2.    Dr Małgorzata Niekrasz – neurolog
3.    Dr Elżbieta Polańska – chirurg naczyniowy
4.    Dr Elżbieta Kaczanowska – okulista
5.    Lek. Jowita Żych – okulista
6.    Dr Mariola Litkowiec-Ligaj – kardiolog
7.    Dr Ewa Lewandowska – kardiolog
8.      Dr Zofia Trepka - kardiolog
9.    Dr Wojciech Żebrowski – ortopeda
10.    Dr Krzysztof Teszke – ortopeda
11.    Dr Henryk Fuchs – endokrynolog
12.    Dr Robert Jałowiński – neurolog
13.    Dr Adrian Barczyszyn – diagnostyka USG
14.    Elżbieta Gujda – pielęgniarka okulistyczna
15.    Małgorzata Jurek – opiekunka
16.    Joanna Pawłowska – opiekunka
17.    Teresa Grzegórzek – pielęgniarka oddziałowa
18.    Małgorzata Gawlikowska-Kuśnierek – EKG
19.    Julita Janiak
20.    Anna Szkutnik – fizjoterapeuta

W imieniu własnym jak i wszystkich chorych składamy serdeczne podziękowania szczególnie dla dr. Magdaleny Marii Herczyńskiej ale i wszystkich lekarzy i personelu szpitala przy ul. Arkońskiej za ten Dar Serca, jakim jest bezinteresowne niesienie pomocy chorym, słabym i niepełnosprawnym.