Drugi Turniej Szachowy

6 lipca 2014 - dodał WG

W dniu 28 czerwca 2014 roku w Schronisku „U Prymy” dla bezdomnych mężczyzn w Szczecinie, odbył się rewanżowy mecz szachowy pomiędzy drużynami Centrum Socjalnego Caritas w Stargardzie a Centrum w Szczecinie. Był to drugi mecz pomiędzy Schroniskami o Puchar Dyrektora Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Mecz został zorganizowany przez Kierownictwo ze Szczecina, przy współudziale bezdomnych z obu Schronisk.
            Rozgrywki i spotkania sportowe w środowiskach bezdomnych, mają duże znaczenie w kreowaniu postaw trzeźwościowych, zmianie zachowań, przeciwdziałają marginalizowaniu i wykluczaniu społecznemu grup ludzkich. Wpisują się także w szeroko pojętą profilaktykę trzeźwościową, poprzez proponowanie alternatywnych do picia alkoholu sposobów spędzania wolnego czasu. Dzięki takim działaniom ludzie nawiązują nowe znajomości, przyjaźnie, zaczynają na nowo cenić zapomniane wartości takie jak: przyjaźń, uczciwość, pracowitość, punktualność, cierpliwość, współdziałanie i wiele, wiele innych. Pomimo tego, że ludzie dalej żyją w Schroniskach, tworzą nowe środowiska abstynenckie, które są jednym z niezbędnych elementów wychodzenia z bezdomności i uzależnienia od alkoholu.
          Mecze rozgrywane były w sobotę i trwały prawie cały dzień. Drużyny wystąpiły w następujących składach:
Stargard: Włodzimierz Pytel, Andrzej Celmer, Jerzy Surwiłło, Dariusz Karbowiak.
Szczecin: Włodzimierz Gutkowski, Piotr Laskowski, Władysław Niwiński, Stanisław Styczyński.
        Szczecińskie Centrum przygotowało napoje i poczęstunek. Były ciasteczka, kawa i herbata oraz zimne napoje bezalkoholowe. Zawodnicy wspólnie z Kierownictwem Schroniska w przerwie rozgrywek zjedli smaczny obiad. Po zaciętych pojedynkach zwyciężyła drużyna Centrum Socjalnego Caritas ze Szczecina w stosunku 17,5 do 14,5 pkt. Najlepszy wynik indywidualnie uzyskał Stanisław Styczyński ze Szczecina - 8pkt., drugi wynik uzyskał Włodzimierz Gutkowski także ze Szczecina - 5,5pkt., trzeci Włodzimierz Pytel ze Stargardu - 5pkt. Zwycięska drużyna otrzymała z rąk Dyrektora Caritas ks. Macieja Szmuca okazały Puchar i dyplom, najlepsi zawodnicy zostali uhonorowani dyplomami uznania i cennymi upominkami. Atmosfera była wspaniała, kulturalna a co najważniejsze  trzeźwościowa !!! Wszyscy uczestnicy będą mieli wiele wspomnień ze sportowej rywalizacji i spotkania towarzyskiego i już czekają na następne rozgrywki.
      Planujemy zorganizowanie turnieju szachowego o Puchar Dyrektora ASK w którym wizięli by udział mieszkańcy schronisk ze Szczecina, Stargardu oraz Świnoujścia.
      W przyszłości może uda się zorganizowac rozgrywki brydżowe. Oczywiście wszystkie zawody będą odbywały się po pracy lub w dni wolne.
   To właśnie atuty naszych placówek, w których propagujemy wiele działań promujących trzeźwy i konstruktywny styl życia, nie zapominamy o rekolekcjach wielkopostnych i adwentowych, pielgrzymkach, wycieczkach krajoznawczych i historycznych itd.  Oczywiście wszystkie działania sportowe i kulturalne są podporządkowane pozyskiwaniu i podejmowaniu pracy zawodowej przez naszych podopiecznych, odbywaniu szkoleń i praktyk, tak aby wychodzenie z bezdomności i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji było NAJWAŻNIEJSZE.